Імені Шевченка



Національна премія України імені Тараса Шевченка

 

Національна премія України імені Тараса Шевченка (Шевченківська премія) – державна нагорода України, найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Заснована 1961 року.

Національна премія встановлена для нагородження за найвидатніші твори літератури і мистецтва, публіцистики і журналістики, які є вершинним духовним надбанням Українського народу, утверджують високі гуманістичні ідеали, збагачують історичну пам'ять народу, його національну свідомість і самобутність, спрямовані на державотворення і демократизацію українського суспільства.

Особам, удостоєним Національної премії, присвоюється звання лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка і вручаються Диплом та Почесний знак лауреата.

Диплом лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка являє собою папку темно-синього кольору, на лицьовому боці якої вміщено зображення малого Державного Герба України та розташовано напис «Диплом лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка». По периметру папка облямована лиштвою з тисненим зображенням лаврового листя.

Почесний знак лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка виготовляється з жовтого металу і має форму круглої медалі з барельєфним зображенням Тараса Шевченка (автопортрет у молодому віці), обрамленим подвійними пружками і просічним вінком рослинного орнаменту.

Медаль за допомогою кільця з вушком з'єднується з фігурною колодкою у формі банта, обтягнутою стрічкою синього і жовтого кольорів. У центрі колодки розміщено зображення Знака Княжої Держави Володимира Великого на тлі зображень гілок калини та пензля і пера.

 

Лауреати Шевченківської премії
Рік «Література, публіцистика та культурологія» «Літературознавство і мистецтвознавство»
2015 Юрій Буряк за збірку поезій «Не мертве море». Кость Москалець за збірку есе «Сполохи».
2014 Мирослав Дочинець за романи «Криничар. Діяріюш найбагатшого чоловіка Мукачівської домінії» та «Горянин. Води господніх русел». Ірина Гаюк за книгу «Ілюстрована енциклопедія вірменської культури в Україні».
2013 Леонід Горлач (Коваленко) за книгу поезій «Знак розбитого ярма».  
2012 1. Петро Мідянка за збірку поезій 2010 року «Луйтра в небо»,
2. Володимир Рутківський за історичну трилогію для дітей «Джури» 2007-1010 рр. («Джури козака Швайки», «Джури-характерники», «Джури і підводний човен»). 
Тетяна Кара-Васильєва за книгу «Історія української вишивки». 
2011 Василь Шкляр за роман «Залишенець» («Чорний ворон») (не вручена). Роман Горак і Микола-Ярослав Гнатів за книгу «Іван Франко».
2010 1. Іванов Дмитро поет – за книгу поезій «Село в терновому вінку»,
2. Москалець Галина Василівна (Галина Пагутяк), письменниця – за книгу прози «Слуга з Добромиля»,
3. Пахльовська Оксана, письменниця – за книгу публіцистики «Аvе, Еurора!»,
4. Андрусяк Михайло, публіцист – за документально-художню трилогію «Брати грому», «Брати вогню», «Брати просторів».
Бабак Микола, автор проекту та художнього оформлення, та Найден Олександр, автор тексту – за монографію «Народна ікона Середньої Наддніпрянщини XVIII-XX ст. в контексті селянського культурного простору».
2009 Павло Гірник збірка поезій «Посвітається».  
2008 1. Голота Любов, письменниця – за роман «Епізодична пам’ять»,
2. Перебийніс Петро, поет за книгу «Пшеничний годинник»;
3. Селянська В. О. (Віра Вовк), письменниця, громадянка Бразилії – за книги «Сьома печать», «Ромен-зілля» та переклади творів української літератури португальською мовою.
 
2007 1. поетові, громадянину Республіки Польща Євстахієві ЛАПСЬКОМУ – за книги віршів «Себе: розшукую?!», «Обабіч: істини?!»,
2. поетові Тарасу ФЕДЮКУ – за книгу віршів «Обличчя пустелі».
1. літературознавцеві Дмитру СТУСУ – за книгу «Василь Стус: життя як творчість»,
2. богослову, громадянинові Сполучених Штатів Америки Раймонду ТУРКОНЯКУ – за переклад Острозької Біблії сучасною українською мовою.
2006
1. ГУСЕЙНОВУ Григорію, письменникові – за художньо-документальний життєпис у 9-ти книгах «Господні зерна»,
2. КАЧУРОВСЬКОМУ Ігорю, письменникові – за книгу «Променисті сильвети»,
3. КИЧИНСЬКОМУ Анатолію, поетові – за книги поезій «Пролітаючи над листопадом», «Танець вогню».
ПОГРІБНИЙ Анатолій, публіцистові – за публіцистичну трилогію «По зачарованому колу століть», «Раз ми є, то де?», «Поклик дужого чину».
2005 1. Михайлина Коцюбинська за двотомник «Мої обрії»,
2. Марія Матіос за роман «Солодка Даруся»,
3. Сергій Кримський за книги «Запити філософських смислів», «Философия как путь человечности и надежды»,
4. Микола Воробйов за збірку поезій «Слуга півонії».
Михайло Слабошпицький за книгу «Поет із пекла" про Тодося Осьмачку.
2004 Слапчук Василь за збірки «Навпроти течії трави», «Сучок на костурі подорожнього». Барабаш Юрій за монографію «Коли забуду тебе, Єрусалиме».
2003 1. В'ячеслав Медвідь за роман «Кров по соломі»,
2. Василь Герасим'юк за книгу віршів «Поет у повітрі».
 
2002 Римарук Ігор за книгу поезій «Діва Обида».  
2001 Пашковський Євген за роман «Щоденний жезл».