Музей Тараса Шевченка в Канаді

Музей Тараса Григоровича Шевченка розташований у місті Торонто і є другим закладом, що підтримується Фондом музеїв і меморіальних парків, який є некомерційною організацією, заснованою Асоціацією об’єднань українців Канади з метою популяризувати життя і діяльність Кобзаря, а також робити внесок канадців українського походження в соціальне, економічне та політичне життя Канади.

Перший музей, відкритий у День Канади в 1952 році, містився в парку площею в 15 гектарів біля Оуквілля в провінції Онтаріо. Поруч із музеєм був перший на північноамериканському континенті пам’ятник Тарасові Шевченку, встановлений роком раніше під час святкування 60-ї річниці української еміграції в Канаду. Пам’ятник і більшу частину колекції експонатів передали в дар громадяни України.

На жаль, перший музей і вся його колекція були зруйновані пожежею в серпні 1988 року. Парк і пам’ятник залишились як спогад про трагедію.

Після цього акту вандалізму було кілька спроб відтворити музей в Оуквіллі, однак у зв’язку зі збільшенням витрат на будівництво та майбутню експлуатацію будівлі Фонд ухвалив рішення відкрити музей у Торонто з кращим доступом для оглядачів. Музей сьогодні є унікальним у західному світі, за розмірами такий самий, як і попередній, але, крім колекції експонатів, є зібранням багатьох документів і матеріалів.

Зусилля Фонду та постійна культурна робота фінансуються винятково за рахунок особистих заощаджень і благодійних внесків друзів.

У центрі уваги музею – експонати, присвячені мистецтву, життю і літературній спадщині засновника сучасної української мови. В експозиції можна побачити численні видання Кобзаря, яких у колекції музею нараховується понад 100.

Крім того, в музеї є художні копії творів Шевченка в багатьох жанрах, усі професійної музейної якості, спеціально оформлені в Україні для музею.

Не всі експонати виставлено в експозиції на постійній основі. Регулярно відбувається ротація з метою пов’язати експозицію з різними темами життя і творчості Кобзаря України.

 

За матеріалами сайту http://taras-shevchenko.in.ua/