Музей-квартира Т.Г. Шевченка (м. Санкт-Петербург)

Меморіальну майстерню Т. Г. Шевченка (1814–1861) відкрито в стінах Академії мистецтв. У цій майстерні Тарас Шевченко жив і працював після повернення із заслання – з 1858 року до своєї смерті. Будівля Академії мистецтв на Університетській набережній навпроти пристані з єгипетськими сфінксами – це пам’ятка архітектури другої половини XVIII ст.

Меморіальна майстерня Т. Г. Шевченка – єдина музейна експозиція в Петербурзі, що ознайомлює з творчістю видатного діяча культури XIX ст. Відновлено за спогадами сучасників (Н. Лєскова, І. Тургенєва та ін.) інтер’єр майстерні з атрибутами діяльності живописця і гравера (в копіях і аналогах особистих речей Шевченка). В музеї зосереджено оригінали графічних робіт, копії та репродукції живописних творів митця. Тут же представлено книги про життя і творчість Тараса Шевченка, ранні видання його поезії. Предметно-зображувальний ряд дозволяє докладно розповісти про художню творчість видатного українського поета.

Оглядова екскурсія «Т.Г.Шевченко-художник» знайомить з біографією Тараса Шевченка, зокрема з її петербурзьким періодом: перші кроки в образотворчому мистецтві (робота в живописній манері майстра Ширяєва з розпису Александринського театру, Сенату та ін. інтер’єрів громадських будинків у Петербурзі), знайомство Шевченка з оточенням Карла Брюллова, відвідування рисувальних класів Товариства заохочування художників, навчання в Академії мистецтв (1838–1845 рр.), повернення в Петербург (1858), отримання звання академіка гравюри.

 

Використано матеріали сайту меморіальної майстерні-музею Т. Г. Шевченка в Петербурзі (Російська Федерація) www.museum.ru/M1780.