Кобзар на Старобільщіні

Бугаєвська Анна

Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

09.03.2016

 

Тарас Шевченко відомий не лише українському народові, а й всьому світові. Твори митця перекладені на багатьох мовах світу, а пам'ятники поетові споруджені в багатьох країнах.

Ім'я Кобзаря увіковічено в назвах будинків, вулиць, навчальних закладів тощо. У старобільчан ім'я поета постійно на вустах, адже у місті є Будинок культури імені Т. Г. Шевченка, вулиця його імені. Окрім того, із серпня 2014 року у Старобільську знаходиться евакуйований Луганський національний університет імені Тараса Шевченка.

Однак, найбільш виразним Кобзар постає на Старобільщіні у камені – на центральній площі міста біля Будинку культури, який з моменту відкриття (1959 р.) носить його ім'я. Тарас Шевченко став символом величі духу, глибокої мудрості та незламної волі. Нескорена постать поета, нахмурене чоло, замріяне, сумне обличчя, очі, які, немов, вбирають в себе новизну, натомість випромінюють тепло. Усе це зігріває старобільчан.

 

Сучасний пам'ятник на центральній площі

 

Старобільську копію скульптури поета подарувала Луганська обласна наукова бібліотека. Оригінал був створений у 1964 році українськими скульпторами (М. Грицюк, Ю. Синькевич, А. Фуженко) та архітекторами (А. Сницарєв, Ю. Чеканюк). Автори зуміли глибоко проникнути в характер поета та його творчість, саме тому образ Кобзаря вийшов довершеним.

На постаменті постать Тараса Григоровича замінила його бюст, встановлений 23 серпня 2006 року, у день урочистих зборів, присвячених 15-й річниці незалежності України. Бюст було встановлено за ініціативи депутатів міської ради задля увіковічення найвідомішого українця. Через три роки бюст повернувся у Вишневе.

Колишній бюст на центральній площі

 

Сьогодні постать вічно живого Шевченка ніби закликає написом на плиті до боротьби за Україну, а кожне слово так ніжно і чарівно оспівує нашу Батьківщину:

«Свою Україну любіть.

Любіть її… во врем'я люте,

В останню, тяжкую мінуту

За неї Господа моліть».

 

 

Джерела до написання статті:

1. Газета «Вісник Старобільська» від 18 серпня 2006 року.

2. Старобільська центральна районна бібліотека.