ІСТОРІЯ ПРИСВОЄННЯ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
Климов Анатолій Олексійович,
професор, завідувач кафедри історії України,
ректор у 1989–1997 роках
Честі називатися іменем генія українського народу Тараса Шевченка Ворошиловградський державний педагогічний інститут (нині Луганський національний університет) удостоївся в 1939 році. Тоді саме відзначався 125-річний ювілей від дня народження Великого Кобзаря. Заявивши, що в Радянському Союзі вже переміг соціалізм, і затвердивши в 1936 році Конституцію СРСР, яка про це мала свідчити, влада всіма ідеологічними засобами намагалася довести, що в країні розквітла непорушна дружба народів; з цією метою в Москві проводилися численні декади республіканського мистецтва, у тому числі й українського. Після страшного голодомору 1932–1933 років, свідомо організованого сталінським режимом, щоб остаточно зламати спротив українського народу більшовицькій владі, після масового політичного терору, внаслідок якого тільки в 1937–1938 роках на Луганщині було репресовано й знищено 13 тисяч осіб, серед яких чимало викладачів і співробітників інституту, компартійне керівництво демонструвало прихильність до України, любов до її народного поета Тараса Шевченка, наголошуючи на тому, що він, маючи революційний світогляд, був борцем за визволення трудящих від експлуатації панівного класу та палким прихильником дружби народів.
Ювілей великого українця святкували на державному рівні. Було створено республіканський та обласні ювілейні Шевченківські комітети, розроблено заходи для вшанування Кобзаря. Тому ініціатива викладачів і керівництва Ворошиловградського педагогічного інституту (тоді це обов’язково мало виходити від партійної та профспілкової організацій) про те, щоб з метою вшанування пам’яті Тараса Григоровича його ім’я було присвоєно навчальному закладу, дістала схвалення. Громадськість інституту вмотивовувала клопотання тим, що виш був на той час єдиним гуманітарним центром усього пролетарського Донбасу, з 1927 року успішно готував фахівців високого ґатунку з української мови та літератури. Важливим було й те, що всіх так званих «ворогів народу», «українських буржуазних націоналістів» тут уже викоренили. Додамо, що в 1935 році Луганськ, який за заслуги перед пролетарською революцією було нагороджено орденом Червоного Прапора, перейменували на честь найближчого соратника Сталіна К.Є.Ворошилова на Ворошиловград, а з 3 червня 1938 року місто стало центром новоутвореної Ворошиловградської області.
Обласна влада визнала за доцільне підтримати колектив інституту. 11 лютого 1939 року на засіданні бюро обкому КП(б)У було затверджено об’єднану постанову оргкомітету Верховної Ради УРСР по Ворошиловградській області та бюро обкому про підтримку пропозиції колективу навчального закладу та обласного ювілейного Шевченківського комітету щодо присвоєння Ворошиловградському педагогічному інститутові імені Т.Г.Шевченка. Відповідні документи направили для прийняття остаточного рішення до ЦК КП(б)У та Верховної Ради УРСР. Цю процедуру було завершено 26 квітня 1939 року, коли вийшов Указ Президії Верховної Ради УРСР про присвоєння імені Т.Г.Шевченка Ворошиловградському педагогічному інституту такого змісту: «Задовольнити клопотання громадських організацій Ворошиловградського педагогічного інституту й присвоїти Ворошиловградському педагогічному інститутові ім’я Т.Г.Шевченка».
На відзначення цієї події згодом створили величний барельєф Т.Г.Шевченка, розміщений так, що його добре видно всім, хто піднімається центральними сходами головного корпусу. У подальшому на кафедрі української літератури здійснювалися плідні шевченкознавчі наукові розвідки, працював студентський науковий гурток шевченкознавства, традицією колективу стало проведення Всеукраїнських шевченківських конференцій, а сьогодні діє Східна філія Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України.
21 вересня 1998 року на базі Луганського державного педагогічного інституту імені Т.Г.Шевченка постановою Кабінету Міністрів України № 1481 було створено Луганський державний педагогічний університет. У постанові, зокрема, зазначалося: «Зберегти за створеним університетом ім’я Т.Г.Шевченка ... і надалі іменувати його – Луганський державний педагогічний університет імені Тараса Шевченка». Згодом, у 2003 році, університет отримав статус національного, у квітні 2008 року його переведено на класичний, і сьогодні Луганський національний університет імені Тараса Шевченка є одним з провідних вищих навчальних закладів України.
|